יום ראשון, 15 ביוני 2014

עו"ד אייל פייפר בתוכנית "המומחים" על תביעות מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוחבתאריך ה-20/5/14 התארחתי ברשת א' בתוכנית "המומחים"והשבתי לשאלות הגולשים בנושא תביעות מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח. לשימושכם מצורף תמלול הראיון>>


מגישה: נתחיל בשעת המומחים שלנו, עורך הדין אייל פייפר, כבר מוכן כאן, לשאלות שלכם, בנושאים של תביעות מול המוסד לביטוח הלאומי, וחברות הביטוח. אז מספר הטלפון שלנו, 6966225 בתל אביב, עומד לרשותכם. ואתם מוזמנים להתקשר ולהתייעץ, כבר מרגע זה. 03-6966225. נעסוק היום בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי, וחברות הביטוח.
ואנחנו אומרים שלום בוקר טוב לך, עורך הדין אייל פייפר.
עו"ד פייפר: שלום, שלום.
מגישה: אז אמרנו, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי, וחברות הביטוח, תיכף יהיו לנו, המון שאלות, כמו שאני מתארת לעצמי. אבל לפני כן, אני רוצה לשמוע ממך, משהו על ספר הנכויות. יש מושג כזה, ולדעתי, חלו בו שינויים לאחרונה, בכמה מילים.
עו"ד פייפר: ספר הנכויות זה ספר שהמוסד לביטוח לאומי קובע את אחוזי הנכות, שלפיהם משולמים קיצבאות. עכשיו, לפני שנתיים, אחרי שישים שנה, מזל טוב, שונה בחלקו, ספר הנכויות. והצליחו לעשות שם שינוי מאד מהפכני בנכות הנפשית. מה זה אומר? שהיום, יותר קל למי שסובל ממחלות נפש, בעזרת השינויים של ספר הנכויות, לזכות בקיצבאות נכות. פתאום מכירים בסכיזופרניה, פתאום מכירים במחלות נפש שפוגעות בכושר לעבוד, ומחלות נפש שהם לאורך שנים. ופשוט, זה עשה מהפך גדול מאד בתחום הנפשי. ביתר התחומים, עוד לא כל כך שינו את הספר

מגישה: אבל, למשל, יש דברים שבאמת הוציאו משם, וזה הופך להיות איזשהוא קושי לאנשים ש....אתה יודע למשל, בספר שנוגע לנושא הפסיכיאטרי. אז שינו משהו במי הוא אוטיסט. אז השאלה אם גם...הרי היה את העניין הזה של אספרגר וכן הלאה, הוציאו את זה. אני מדברת על דברים כאלה. אז השאלה היא, אם גם פה, בספר הנכויות, יש שינויים והוציאו דברים שהיו יקשו, על מי שרוצים לתבוע.
עו"ד פייפר: לא, לא הוציאו. נהפוך הוא. הרחיבו את מעגל...מה זה אומר, אני אסביר טיפה למאזינים. בעבר, בן אדם שהיה סובל מדיכאון, מחלת נפש מה שנקרא, היה בא המוסד לביטוח לאומי, אומר לו, תשמע, אם אתה כשיר לעבוד, או לא כשיר לעבוד, הנכות שלך אותו דבר. היום ספר הנכויות אומר, אם אתה לא כשיר לעבוד, הנכות שלך תלך ותגדל. אם אורך הטיפול שלך, הוא ארוך, אתה תקבל אחוזי נכות. אם אורך הטיפול שלך הוא ארוך, והשפעת הטיפול התרופתי היא חלקית, יש לזה כבר משקל, בספר הנכויות. ועשו שם עוד עשרות שינויים, שהיום אנחנו, רואים, שיותר ויותר אנשים שסובלים ממחלות נפש, מצליחים להיכנס למעגל מקבלי הקיצבאות. כי מה היה קורה פעם? פעם הם היו מקבלים 20 אחוז, על נכות נפשית. זה לא היה עוזר להם להגיע לסף מזכה. למה?
מגישה: מהו הסף המזכה, תזכיר.
עו"ד פייפר: סף מזכה זה איזשהוא רף שהם צריכים להגיע בנכות כללית.
מגישה: שהוא, אתה יודע....
עו"ד פייפר: הם צריכים, 40 אחוז, אם יש לך, סעיף נכות של 25 אחוז, או 60אחוז במכלול הכולל. ובעזרת השינויים האלה, הרבה מאד חולים מגיעים היום ל-30 אחוז. ואז היכולת שלהם להגיע, לסף מזכה, יותר קלה.
מגישה: יפה, אז אם כך, באים לקראת הציבור, באמצעות הספר הזה.
עו"ד פייפר: בודאי.
מגישה: יפה. אז אוקיי, אנחנו, נתקדם, ויש כמובן, כמו שתיארתי לי, המון שאלות אליך, עורך הדין פייפר, אז אנחנו נפתח בשאלה שממתינה, שלום, בוקר טוב.
*
בוקר טוב.
מגישה: כן, כן, את יכולה לשאול.
*
בוקר טוב. יש לי שאלה. אני צריכה לקבל ביטוח קיצבה מגיל 62. יש לי ..ברשותנו, דירה נוספת, האם אני חייבת להצהיר על הדירה הנוספת, ואם אני מצהירה, מה התנאים ש...האם אני לא מקבלת תנאים טובים, או מה זה עושה....
עו"ד פייפר: סליחה שאני קוטע אותך, ברשותך, את מדברת על קיצבת זיקנה?
*
כן.
עו"ד פייפר: כן, אז נסביר למאזינים, קיצבת זיקנה זה קיצבה שמגיעה לבן אדם, שהגיע לגיל פרישה, גבר 67, אישה 62, הקיצבה לא תלויה בנכסים שיש לבן אדם, אחרת הרבה מאד אנשים בארץ, לא היו מקבלים קיצבת זיקנה.
מגישה: אז במה תלויה הקיצבה, בכל זאת? בכלום..? פשוט, כל אחד מקבל את אותה הקיצבה?
עו"ד פייפר: לא, לא, בודאי שלא.
מגישה: אז איך זה הולך, בכל זאת?
עו"ד פייפר: זה אומר, צריך לבדוק קודם כל שהבן אדם עבד 144 חודשים, כדי להגיע לאיזשהוא רף, רף זכאות לקיצבת זיקנה.
מגישה: 144 חודשים במהלך חייו, כל השנים, צבור.
עו"ד פייפר: כל השנים, בדיוק.
מגישה: כן, אז לכן חשוב מאד לרשום, שבן אדם עובד, שלא יעבוד בלי שזה יהיה רשום, נכון?
עו"ד פייפר: חייב.
מגישה: אז מה עושים כל אלה שעובדים ככה בלי שזה רשום? הם בסוף אוכלים אותה אם ככה. אוקיי, תמשיך.
עו"ד פייפר: זה אחד. דבר שני, זה הולך לפי...אם הבן אדם רוצה לעבוד הוא יכול לעבוד, ועם השאלות של המאזינים, ענינו להם הרבה פעמים שרף השכר שהם יכולים להשתכר, היה 4,000 שקל ברוטו, לחודש, אחרת מקצצים להם את הקיצבה. זה פחות או יותר מה שיש פה.
מגישה: אוקיי....
*
רגע, אני רוצה לציין, שהם ציינו שאם אני לא אראה להם את החוזה, הם יכולים ל....את השם הזה שהם יכולים להכניס לי בחשבון. מה הסיבה....
מגישה: אוקיי, רק רגע, זו דירה שאת משכירה.
*
כן.
מגישה: אוקיי, זו דירה בהשכרה...
עו"ד פייפר: אז היא מהווה הכנסה, ואז....
מגישה: לפי דבריך, אם זה יותר מ-4,000, אז היא לא יכולה לקבל את קיצבת הזיקנה.
עו"ד פייפר: לא, היא יכולה לקבל. פשוט, אם היא משתכרת נגיד, 4,500 יש מחשבונים של ביטוח לאומי, ויפחיתו לה את הקיצבה.
מגישה: ממה למה, למשל? אתה יודע סכומים?
עו"ד פייפר: לא, יש טבלאות, נכנסים לאתר אינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, מקלידים את ההכנסות מדירה, והמחשב.....
מגישה: זאת אומרת שמשהו, היא כן תקבל.
עו"ד פייפר: ברור, ברור.
*
רגע, רגע, לא הבנתי. אם יש לך הכנסה משכירות, אז מורידים לך את הסכום של הקיצבה, מה זה שייך לקיצבה? קיצבה אני הבנתי שיכולה להיות השכירות עד עשרת אלפים שקל, לא עד סכומים שהם...פחות מזה.
עו"ד פייפר: לא, אם יש לך הכנסות מדירה, אז ההכנסות מדירה, אז מה שאני מציע לך במצב הזה, זה לגשת לביטוח לאומי, להציג לו את החוזה, להיכנס לסניף, לדבר עם העובד של ביטוח לאומי, הם אנשים מאד נחמדים, ברוב המקרים. עם רצון מאד טוב לעזור.
מגישה: כן, הם שינו את הגישה שלהם. הם די...ככה, היום מאד אפשר להיעזר בהם. אבל מה שכן, את עדיין עובדת?
*
כן.
מגישה: אז הנה, היא גם עובדת, וגם יש לה את הדירה. אז השאלה, מה קורה עם אחת כזאת?
*
להיכנס למחשבונים של הביטוח הלאומי, להזין את רמת השכר, להזין את רמת ההכנסות מדירה, ולראות אם זה נותן קיצבה. עכשיו, אם אין באפשרות של בן אדם להיכנס למחשבונים, יש את העובדים של ביטוח לאומי, ביטוח הסניף, שישמחו לעזור.
*
אני הבנתי נכון מדבריך, שאם יש איזה קיצבה, ויש משכורת קטנה, ואם יש את ההכנסה הזאת, אז מורידים לך את הקיצבה?
מגישה: לא לגמרי. עושים חישוב.
*
אבל אתה לא יודע איזה סכום.
עו"ד פייפר: לא, לא.
*
יש לי עוד שאלה אחת אליך. אני הגשתי נכות כללית לביטוח לאומי, על כמה דברים שעברתי, והפסקתי את זה באמצע, זאת אומרת היה לי אפשרות להגיע לזה של הרופאים, שהם הזמינו אותי. ואני הפסקתי את זה. אמרתי להם שאני לא יכולה להגיע. השאלה, אם אני עובדת ....כמה זמן נותר לי עוד לערער על זה שאני רוצה להגיש את הנכות. עכשיו אני מדברת על טינטון באוזן ,שהולך ומחמיר, וזה מצב מאד לא נעים. השאלה, אם יש לי סיכוי, ומה אני צריכה לעשות?
עו"ד פייפר: את מדברת על טינטון בנכות כללית, או על טינטון בנכות עבודה?
*
בנכות כללית.
עו"ד פייפר: בנכות כללית אין משמעות לטינטון. זה רק עשרה אחוז, וזה לא סף רפואי מזכה.
*
מה זה עשרה אחוז, זה גם איזה כמה שקלים....
עו"ד פייפר: קודם כל, את אומרת א' שאת עובדת, אז אם את עובדת, אז את צריכה להראות למוסד לביטוח לאומי, שירדת, בשלושה חודשים לפני שהגשת את התביעה, בחמישים אחוז בהכנסות. אם זה נכון, בסדר. אז יש לך כבר איזשהיא עילה להגיש את התביעה. אחר כך את צריכה להוכיח, שיש לך או 40אחוז נכות רפואית עם סעיף של 25 אחוז, או 60 אחוז נכות רפואית. ואז את עוברת לאגף השיקום. טינטון נותן רק עשרה אחוז במקרה הטוב. מה זאת אומרת, זאת אומרת שלא תגיעי, או לא ל-40 אחוז, או לא ל-60 אחוז. אז אין לך סיכוי להגיע לסף מזכה, בקיצבת נכות.
*
לא הבנתי, אתה אומר שעשרה אחוז כן מקבלים. אז לא הבנתי את ההסבר האחרון.
עו"ד פייפר: ההסבר האחרון, יש מה שנקרא, סף רפואי שמעביר את המבוטח, לעובד השיקום. צריך להגיע ל-40 אחוז נכות רפואית, שיש סעיף נכות, של 25 אחוז, או ל-60 אחוז בשיקלול הכולל. מה שאת מספרת, זה שיש לך טינטון. טינטון נותן במקרה הטוב עשרה אחוז. אם הוא נותן עשרה אחוז, את לא יכולה להגיע, לסף מזכה.
מגישה: אז מה אתה מציע לה לעשות, לאן לגשת בצורה מסודרת, מי יתן לה את ה...גם בביטוח הלאומי, לאן לגשת, לאן לגשת, לאותם חברים, בביטוח הלאומי, עם כל הנתונים.
עו"ד פייפר: עם כל הנתונים. אפילו שייעצו לה, מה לעשות שם.
מגישה: כן. בסדר. אנחנו נזכיר שבנוסף למספר הטלפון, יש לנו גם את הפקס, 6944368 בתל אביב. 03-6944368. ואנחנו עם השאלה הבאה. בוקר טוב, בבקשה.
*
בוקר טוב. אני מבקש לשאול שתי שאלות, יכול להיות שתהיה חלק מהתשובה לגבי שאלה אחת. אני לפני, שלושה חודשים בערך, קיבלתי דום לב, ואני עובד, והגשתי תביעת נכות כללית. בבדיקה שעשיתי באתר של מוסד ביטוח לאומי, כתוב שם, שמי שמקבל התקף לב, או משהו שקשור ללב, יש באופן אוטומטי, שלושה חודשים, נכות, של מאה אחוז. א', האם זה נכון? וב', השאלה השניה, האם ניתן לקבוע נכות ללא קיצבה. אני לא רוצה קיצבה, כי אני עובד, האם ניתן לקבוע רק את הנכות בלבד.
עו"ד פייפר: סליחה, שאני שואל ברשותך, מה אתה רוצה להשיג, למה אתה רוצה רק נכות?
*
אני אגיד לך, אני בעל תעודת עיוור. אני בעוד כמה חודשים אמור לפרוש לפנסיה. אהיה בן 67. והנושא של זכאות או של מי שבעל תעודת נכות, יש איזשהם הטבות, לאחר מכן. וחשוב לי שתהיה לי את התעודה הזאת. השאלה אם זה ניתן לקבל רק נכות, ללא קיצבה. אני לא רוצה קיצבה. רק שהמוסד לביטוח לאומי, יכיר בנכות.
עו"ד פייפר: אוקיי. אז זאת שאלה מצויינת. וכדי לעזור למאזינים, אני רוצה להסביר מה הוא שאל, חוץ מהמקרה הספציפי. קודם כל, אנחנו נמצאים בחודש המודעות למחלות לב, יום ללא עישון , יום ללחץ דם. העניין של מחלות לב הופך לעניין שבשיגרה. 30 אלף אנשים שעוברים התקפי לב, חמשת אלפים בשנה שעוברים ניתוחי מעקפים. וביטוח לאומי מוצף בתביעות. ותמיד עולה השאלה, מהם הזכויות שלהם ,מתי הם י קבלו קיצבת נכות. אז בוא נעשה פה קצת סדר למאזינים. קודם כל בן אדם שקיבל חס וחלילה, אירוע לב,
מגישה: סליחה, אני רק אעצור אותך בדבר קטן, כשאתה אומר אירוע לב, זה רק קשור ללב, או שגם שבץ מוחי למשל?
עו"ד פייפר: שבץ מוחי זה אירוע מוחי.
מגישה: נכון. אז מה שתגיד עכשיו, קשור גם בזה?
עו"ד פייפר: לא, לא, לא לערבב.
מגישה: בסדר, אז עכשיו אתה מדבר על הלב.
עו"ד פייפר: אם יישאר לנו זמן, בשמחה, אני אשמח להסביר למאזינים, על זה. העניין של אירוע לב מאד חשוב. כי באירוע לב יש לך עניין של אירוע לב קל, בן אדם שעבר צינתורים, או צינתור, או צינתורים. או בן אדם שיש לו חסימות מאד קשות בלב. שני דברים שונים. למה? אם בן אדם יש לו חסימות מאד קשות בלב, והוא צריך לעבור ניתוח מעקפים, היחס של המוסד לביטוח לאומי, אחר כלפיו, מבן אדם שקיבל אירוע לב קל, עם צינתורים. מה זה אומר? בן אדם שעבר ניתוח מעקפים, יכול לקבל מהמוסד לביטוח לאומי, מה שנקרא, גימלת שיקום. מה זה אומר? זה אומר שברגע שהוא מגיש את התביעה לנכות כללית, הוא מקבל מה שנקרא, נכות זמנית. עכשיו, הרצוי, זה לתת לאותו בן אדם, שנה נכות זמנית מלאה. זה משתנה ממקום למקום בארץ. אז אתה פתאום רואה החלטות של חצי שנה, החלטות של ארבעה חודשים, החלטות של שמונה חודשים. של קיצבת נכות. כי השיקום שלהם מאד מאד ארוך, אז רוצים להיטיב איתם. אחרי שנה, בא המוסד לביטוח לאומי, ובודק את הבן אדם מחדש. רואה, האם הוא חזר לעבוד, האם הוא מתפקד בחברה. ברוב המקרים, אנשים שעברו ניתוח מעקפים, אתה לא תראה אותם, כמי שמקבלים קיצבה, אלא אם כן יש להם בעיות נוספות, שמשפיעות עליהם, והם לא חזרו לעבוד. עכשיו, אפשר לתת למאזינים פה עוד תשובה, העניין הוא, זה לא רק לנכות כללית. יש גם פטור ממס הכנסה. בן אדם שעבר ניתוח מעקפים, יש לו עניין של שיקום, יכול להגיש תביעה לפטור ממס הכנסה. הוא צריך להוכיח 90 אחוז נכות רפואית. והם יכולים להיכנס לזה. עכשיו אני רוצה לענות לבן אדם פה, על השאלה שהוא שאל. הוא יכול בהחלט להגיש תביעה.
מגישה: הוא דיבר על דום לב, נכון? המאזין, אתה עוד איתנו?
*
כן, כן. דום לב, התשובה שקיבלתי מביטוח לאומי, שלא מכירים בנכות, בגלל ההכנסה שלי ב-15 החודשים האחרונים, שהיא מעל חמשת אלפים מאה ומשהו.
מגישה: אגב, היום לא ממהרים לעשות ניתוחי מעקפים, מכניסים סטנט או משהו כזה, אז השאלה מה....
*
זה מה שעשו לי כרגע.
מגישה: יפה, אז מה זה אומר?
עו"ד פייפר: זה אומר, זה בדיוק משרת את האינטרסים של אותו בן אדם. הוא רוצה אחוזי נכות. כדי להגיע ל...הוא רצה תעודת נכה. אז אם הוא רוצה להגיע לאחוזי נכות, הוא לא מחפש קיצבת נכות, הוא פונה למוסד לביטוח לאומי, מבקש להעביר אותו לוועדות, כותב בתביעה, תביעה לשיקום מקצועי, זה מה שהוא רוצה. אז הוא עובר את הוועדות. עבר את הוועדות, מקבל אחוזי נכות, יכול לקבל את ההכרה שלו כנכה. זה מה שהוא רצה. והכל בסדר. לקיצבה הוא לא זכאי.
*
אוקיי, אז השאלה, אחרי שביטוח לאומי בעצם, סירב לבקשה שלי הראשונית.
עו"ד פייפר: תגישו עוד הפעם. ותכתוב במכתב שאתה כותב, או שתעשה את זה בפניה ספציפית לסניף, תכתוב שאתה רוצה בכותרת, תביעה לשיקום מקצועי. ותבקש להעביר אותך וועדות, לצורך בחינת השיקום המקצועי.
*
אני הייתי במשרד ..בחיפה, יד מכוונת, שהוא בעצם, שלוחה של ביטוח לאומי, והתייעצתי איתם, ודרכם, והם המליצו, אבל למרות ההמלצה שלהם, התשובה היתה, בגלל ההכנסה של מעל 50 אחוז של השכר הממוצע.
עו"ד פייפר: אז תנסה לעקוף את זה, כמו שאמרתי לך. אין לך דרך אחרת. תמיד בודקים את העניין של ההכנסות. זה מה שהסברתי גם למאזינה הקודמת.
*
אין אפשרות להפריד, בין ההכנסה לבין הנכות. הרי הנכות קיימת, גם אם יש לי או אין לי הכנסה. הנכות קיימת. השאלה, אם יש סעיף כלשהוא, בחוק, שמכיר באדם שהוא נכה. הוא לא רוצה קיצבה, הוא רוצה, שיכירו שקיימת נכות, זו השאלה.
עו"ד פייפר: אז הדרך שלך לעקוף את זה, תגיד שאתה רוצה שיקום מקצועי, יש עם זה קצת בעיה, בגלל הגיל.
*
בדיוק, זה מה שרציתי לשאול.
עו"ד פייפר: יש עם זה קצת בעיה, עם הגיל. אבל אתה יודע, תגיע לסניף, תגיד שאתה רוצה לבחון את הזכאות שלך לשיקום מקצועי, תכתוב מכתב ואתה מבקש להעביר אותך עם וועדות רפואיות. עשינו את זה בעשרות מקרים. וזה עובד. אנחנו עושים את זה במקרים של שיקום מקצועי של אנשים, למשל, עם הפרעות קשב וריכוז. אנחנו לא רוצים להעביר אותם את כל הוועדות. אלא רק הכרה.
*
למרות שחזרתי לעבודה, לפני כמה ימים?
עו"ד פייפר: לא קשור. אתה רוצה שיקום מקצועי. כשאתה כותב שיקום מקצועי, אז יעבירו אותך את הוועדות, כדי לראות אם אתה מגיע ל-20 אחוז.
*
אוקיי, תודה.
מגישה: בבקשה, אדוני. אגב, שיקום מקצועי, למה הכוונה בדיוק. מה זאת אומרת?
עו"ד פייפר: כל בן אדם, שיש לו, 20 אחוז נכות כללית, או עשרה אחוז בנכות עבודה, זכאי לבחון את האפשרות שלו לשיקום מקצועי. אם זה בנכות מקצועית, ויש איזה נכות מאד משמעותית, שמקשה על אותו בן אדם לתפקד בחברה, למשל, נכות נפשית שדיברנו עליה, בהתחלה. אז המוסד לביטוח לאומי, יאפשר לו להשתלב בחברה, אם זה דרך מציאת מקומות עבודה, דרך מימון של לימודים, ובכלל, מימון של לימודים, זה המון כסף. זה יכול להגיע לבין חמישים לשישים אלף שקל לשנה. שהמוסד לביטוח לאומי מממן למשך 48 חודשים.
מגישה: כן. אגב, לגבי הנושא הנפשי, יש פה שאלה בפקס, האם נכה נפשית מאה אחוז, בגלל סכיזופרניה, זכאי לעזרה בבית, בניקיון דירה וכדומה. האם מגיע לו סיוע בטיפולי שיניים?
עו"ד פייפר: לא, לא. זה...דברים שאין.
מגישה: אין? לא נותנים. בסדר, תודה. מאזין או מאזינה שממתינים, בבקשה, בוקר טוב.
*
בוקר טוב, קודם אני רוצה להודות לכם, כי נעזרתי בכם המון. אני מקווה שגם הפעם. רציתי בבקשה לשאול, אני נפגעתי בעבודה, לפני כחודש, ומאז לא חזרתי לעבודה, הגשתי בקשת תביעה לביטוח הלאומי. אבל עדיין לא קיבלתי תשובה, והפגיעה שלי היתה בלסת, וגם בשיניים. ואני כבר התחלתי טיפול כי הייתי חייבת לעשות משהו בשביל להציל את השיניים. ושילמתי באופן פרטי. השאלה מה אני אמורה לעשות מול הביטוח הלאומי, אם יחזירו לי את הכספים ששילמתי, מה אני אמורה לדרוש מהם. מה הזכויות שלי. כי זו פעם ראשונה, ואני לא יודעת מה קורה.
*
כן, בבקשה.
עו"ד פייפר: הסיפור הוא כזה, מה שאת מספרת, קודם כל ,91 יום, את זכאית למה שנקרא, דמי פגיעה. זה משלם לך את המשכורת, 75 אחוז מהשכר שלך, שקדם בשלושה חודשים, לתאונה. יופי.
*
רגע, סליחה, אני יכולה לקחת את זה ברצף, כי היה לי יום שניסיתי לחזור, אבל הרגשתי רע מאד, וחזרתי, כלומר, ניסיתי לחזור לעבודה. זה ייחשב לי, או שזה, חייב להיות ברצף, 91 יום?
עו"ד פייפר: לא, לא. לא חייב להיות ברצף. זאת אומרת, גם אם חזרת יומיים, שלושה לעבוד, את צריכה שיהיה לך 12 ימים ראשונים, שבהם נעדרת מהעבודה באופן מלא. אם זה מתקיים, בסדר, אין בעיה. ואם חזרת לעבוד, אז פשוט המוסד לביטוח לאומי יפחית לך את היום הזה שחזרת לעבוד, וישלם לך 90 ימים. עכשיו לשאלה השניה שלך, עברו ה-91 יום, לא חזרת לעבוד. או שחזרת לעבוד, ואת אומרת שיש לך בעיות עדיין, בפה ובלסת. יש לך אפשרות להגיש תביעה לנכות, מהעבודה.
*
יש לי פגיעה גם באוזניים, יש לי פגיעה בשמיעה, וטינטון, ואני לא יודעת בכלל מה זה. ואני בן אדם בריא, אף פעם לא הייתי חולה, ואני פשוט לא....
עו"ד פייפר: מה זה, איך התאונה קרתה, מה קרה שם ש....
*
זה בבית ספר, קיבלתי מכה מתלמיד, ופינו אותי לבית חולים, ובקיצור, מאז אני לא חזרתי לעבוד.
עו"ד פייפר: מה זה בית ספר, את מורה?
*
אני יועצת.
עו"ד פייפר: ואת עובדת משרד החינוך.
*
בדיוק.
עו"ד פייפר: יופי. אז ככה, בואי אני אעשה לך קצת סדר. דבר ראשון, מאחר ואת מורה, יש לך מה שנקרא, פוליסה של תאונות אישיות, עברת את הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, קבעו לך על הפה ולסת, נגיד עשרה אחוז, את יכולה לתבוע את משרד החינוך, גם על תאונות אישיות. יופי. עכשיו, את שואלת על ההוצאות של הטיפולים. יש לך הוצאות של שיניים, ומה שאת...השתלות, כל הדברים האלה. ביטוח לאומי, אם זה מוכר כתאונת עבודה, הוא משלם על חלק מהמקרים, ואם את עושה את זה במקומות ציבוריים. אם בחרת לעשות את זה במקומות פרטיים, ויש לך איזשהיא תוכנית עבודה מאותו רופא מטפל, כי טיפולי שיניים זה לא משהו שמסתיים ביום. צריך מעקב, וצריך לראות שזה מחלים, ולפעמים שזה מחלים קורה עוד, מה שנקרא...רג'קטינג, ועוד כל מיני תיקונים. זה צריך כבר להגיש תביעה נגד משרד החינוך, ולתבוע את כל הנזקים שלך, כולל כאב וסבל. כאב וסבל זה אומר, את כל הסבל שאת עוברת מהתאונה. את מרגישה בסדר מהתאונה?
מגישה: אני לא יודעת אם המאזינה שומעת אותנו, את שומעת אותנו, מאזינה?
*
שומעת, יש לי בעיה, כי אני פשוט, לא, שומעת טוב, יש לי כאבי ראש, אף פעם לא היה לי את זה. אני אף פעם כמעט לא הגעתי לרופא, ומאז אני כל יום במרפאה או בבית חולים. זה פשוט לא יאומן.
עו"ד פייפר: למה בבית חולים, מה....
*
כי, אני הלכתי, חזרתי פעמיים למיון, בגלל שהרגשתי רע מאד.
עו"ד פייפר: מה הרגשת?
*
היה לי טישטוש בראיה, היה לי כאבי ראש, היה לי חום ,היה לי, מה לא....
עו"ד פייפר: מה זה, פגיעת ראש?
*
כנראה. קיבלתי מכה מתחת ללסת, שזה, כנראה כל הראש, קיבל מכה גם.
עו"ד פייפר: ובלילה איך את ישנה?
*
אני לא ישנה. כי יש לי זימזומים באוזן, שאומרים שזה טינטון. ויש לי כאבי אוזניים, כאבי שיניים. אני לא ישנה, פשוט לא ישנה.
עו"ד פייפר: ואת משחזרת את ההתקפים האלה, של הפגיעה?
*
לא, אני לא חושבת, לא.
עו"ד פייפר: לא, ואיך מצב הרוח, יש עצבנות?
*
כן, אני לא רגועה. בן אדם לא ישן, לא אוכל....
עו"ד פייפר: ואיך הזיכרון? יש פגיעה בזיכרון?
*
זהו, ומאז אני גם לא חזרתי לנהוג, כי אני לא מפוקסת מספיק, ואני לא לוקחת סיכון. בקיצור, החיים שלי השתנו, מקצה לקצה.
עו"ד פייפר: אה, זה כבר עסק רציני, מה שאת מתארת, זה לא רק העניין של ה-91 יום.
*
בדיוק.
עו"ד פייפר: תשאירי לי את הטלפון במערכת,
*
כן, רק עוד שאלה לשאול, אני פניתי לבית הספר, לגבי התאונות אישיות, כמו שיש לתלמידים, הם אמרו שהם לא עושים תאונות כזה למורים, מה פתאום. אז מה אני אמורה לעשות?
עו"ד פייפר: יש במשרד החינוך כל מיני פוליסות ביטוח מיוחדות.
*
אז איך אני יכולה לדעת עליהם. מי יכול לעזור לי, במשרד החינוך, איפה....
עו"ד פייפר: כנסי אל האתר של משרד החינוך, אתר מצויין, יש לך בתוך האתר את הפרטים על כל הביטוחים של המורים, ועובדי הוראה, הכל כתוב שם.
מגישה: בהצלחה, גבירתי. והנה, יהיו איתך בקשר, בסדר? אנחנו נמשיך עם שאלות שלכם. יש פה שאלה שהגיעה בכתב, כותבת מאזינה, הוציאו לה כיס מרה, ונגרמו לה בעיות בעיניים עקב משהו שעשו לה בעיניים בלייזר, והיא תצטרך כנראה השתלת קרניות. כמה קיצבה היא תובעת על רשלנות רפואית. כמה קיצבה או כמה אחוזי נכות, היא יכולה לקבל, כרגע היא עובדת. אתה יכול לענות בצורה כזאת?
עו"ד פייפר: קצת קשה לענות, כי זה שאלה, את יודעת, כללית. כי מידת הנכות נקבעת מאופי הפגיעה, אם הפגיעה היתה קלה, בינונית או קשה. אז הגברת ששאלה את השאלה, לא נתנה לנו מידע. עכשיו היא גם אומרת שהיא עובדת. אז אם היא רוצה לתבוע נכות כללית, אז היא צריכה להוכיח את הירידה בשכר, של חמישים אחוז. קצת קשה לענות לה על השאלה.
מגישה: ברור. טוב, איך אפשר לקבוע נכות לגבי בחור בן 24, שלא מסתדר בשום עבודה, ונראה שיש לו הפרעה חברתית, הוא מוכר שיש לו הפרעה של קשב וריכוז. לאיזה רופא או מוסד אפשר לפנות? מה לעשות עם הבחור הזה?
עו"ד פייפר: השאלה מה המטרה שלהם. אם המטרה שלהם, של אותו בן אדם בן 24, לגימלת שיקום, מגישים תביעה למוסד לביטוח לאומי, לשיקום מקצועי, מה שאמרנו, לאדם המבוגר. וצריכים לעבור את הוועדות הרפואיות ולקבל 20 אחוז על הפרעת קשב וריכוז, וגם תסמונות הסתגלות. לפחות 20 אחוז. עבר את זה, המוסד לביטוח לאומי מממן עד חמישים אלף שקל לשנה. כפול ארבע שנים, ללימודים. אם המטרה היא לקבל קיצבה, אז זה כבר צריך לראות, אם הוא יכול להגיע לרף של 40 אחוז, או 30 אחוז עם סיבוכים אחרים. אם הוא יכול, אז אם באמת ההפרעה היא קשה, ויש הפרעת אישיות, ויש חרדות מלידה. אז זה כבר משהו אחר, ואז אפשר לדבר על קיצבה, ובגלל הגיל הצעיר, תמיד הקיצבה תהיה קיצבה חלקית וזמנית.
מגישה: עכשיו שאמרת שנותנים כסף ללימודים, אז מה הכוונה? לימודים שהם מציעים, או שהוא...כל לימודים שהוא לוקח, הם מממנים?
עו"ד פייפר: לא, הוא רוצה תואר בהנדסת חשמל, כדי להשתלב במעגל החברה. הולך ל..נאמר באר שבע, נרשם, מביא אישור שהוא נרשם, אחרי זה הוא צריך להוכיח שהוא לומד 20 שעות, ואז המוסד לביטוח לאומי מזמן אותו לוועדות באגף השיקום, שבוחנות את היכולת שלו להצליח בלימודים. בדרך כלל זה שניים או שלוש מפגשים. אחרי שהוא עובר את זה, אז המוסד לביטוח לאומי מחליט אם לאשר לו את העניין של השיקום.
מגישה: יפה. אז מה הפעולה שהוא צריך לעשות?
עו"ד פייפר: אמרנו, וועדות רפואיות, לעבור אותם לפחות ב-20 אחוז וכאן נסביר למאזינים, לא 20 אחוז על אסטמה, לא 20 אחוז על בעיות של גב. 20 אחוז על הפרעות קשב וריכוז, ותסמונת הסתגלות.
מגישה: דרך המוסד לביטוח לאומי.
עו"ד פייפר: דרך הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי.
מגישה: אז איך קובעים פגישה, מצלצלים....
עו"ד פייפר: לא, ממלאים טופס תביעה, מה שנקרא, ב.ל. 7801,
מגישה: מה זה ב.ל.?
עו"ד פייפר: טופס תביעה לנכות כללית.
מגישה: אפשר להוריד את זה מהאינטרנט?
עו"ד פייפר: מהאינטרנט. נחזור עוד פעם, ב.ל. 7801, זה נקרא תביעה לקיצבת נכות כללית. ממלאים את הטופס, מצרפים את האסמכתאות שיש, שולחים למוסד לביטוח לאומי, ומחכים לתשובה.
מגישה: יפה. בסדר. אז זאת פעולה ראשונה לעשות. אז תודה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה